2019-09-13
Snooker - historia i zasady gry
Snooker – historia i zasady gry
Snooker to zdecydowanie najpopularniejsza odmiana gry w bilard. Co ciekawe, powstała w roku 1875 w Indiach. Nazwę "snooker" wymyślił angielski porucznik sir Neville Chamberlain. Pierwsza partia tej gry rozegrana została w miejscowości Dżabalpur w Indiach, w kantynie oficerskiej. Na Wyspy Brytyjskie snooker trafił dzięki innemu żołnierzowi, Johnowi Robertsowi. Początkowo kule do snookera były jedynie czerwone. Dopiero później wprowadzono również kule kolorowe. Pierwsze modele wykonane były z kości słoniowej, z czasem jednak zakazano tej praktyki.
Zasady gry w snookera są proste, a na turniejach obowiązują jasne reguły. W tym przypadku zawodnicy sami powinni przyznać się do popełnienia faulu, nawet, gdy ten pozostał niezauważony przez sędziego. Od roku 1977 mistrzostwa świata w snookerze rozgrywane są niezmiennie w teatrze Crucible Theatre w Sheffield w Anglii. Bardzo znanym zawodnikiem snookera jest m.in. pięciokrotny mistrz świata Ronnie O'Sullivan. Siedem razy najlepszy na świecie okazał się natomiast Stephen Hendry.
Zasady podstawowe - jaki stół bilardowy wykorzystywany jest przy grze w snookera?
Snooker rozgrywany jest na takim samym stole, jak bilard angielski. Jego wymiary to około 3,6 na 1,8 m. Plac gry posiada sześć kieszeni ulokowanych w sześciu punktach. W rozgrywce bierze udział dwóch zawodników lub dwie drużyny.
Prawidłowo stół bilardowy do snookera powinien wykonany być z mahoniu i wełnianego sukna zabarwionego na kolor zielony. Do gry potrzeba aż 22 bil. Piętnaście z nich jest czerwonych, sześć kolorowych, a jedna biała. To bila rozgrywająca. Istotnym elementem jest także kij do snookera. Jego długość bywa zróżnicowana, ale przyjmuje się, że kij snookerzysty nie powinien być krótszy niż 91 cm. W grze w snookera wykorzystuje się też narzędzia pomocnicze, np. podpórki pod kije, nasadki i przedłużki.
Zasady gry w snookera
Na stole ułożone są kolorowe kule. Za ich odpowiednie rozmieszczenie odpowiada sędzia. Gracz ma za zadanie uderzyć bilę białą, aby tak skierowała inne bile do kieszeni. Każda bila, poza białą, jest odpowiednio punktowana. Wygrywa ten gracz, który na koniec gry będzie mieć na swoim koncie więcej punktów.
Każdy mecz snookera składa się z tzw. frame'ów. Są to rundy, które nieco przypominają siatkarskie sety. Spotkanie powinno mieć z góry znaną ilość frame'ów. Zwykle podczas większych zawodów podawana jest maksymalna ich ilość.
Co ciekawe, sama nazwa „snooker” oznacza sytuację, w której zawodnik nie ma szansy na uderzenie innej bili, bo ta jest zasłonięta przez inne.
Punktacja w snookerze
Za wbitą do kieszeni czerwoną bilę gracz utrzymuje jeden punkt. Ma też prawo uderzyć bilą białą w bile kolorowe. Musi jednak poinformować wcześniej o wybranym kolorze. Jeśli nie uda mu się danej bili wbić, traci turę. Grać zaczyna jego rywal, który musi najpierw wbić do kieszeni bilę czerwoną. Dopiero potem przechodzi do bil kolorowych. Za bilę żółtą są dwa punkty, za zieloną trzy, brązową cztery, niebieską pięć, różową sześć, a za czarną siedem punktów. Po wbiciu bili kolorowej, ponownie należy wbić bilę czerwoną.